Avatar

Viti 2154… banues të Tokës kërkojnë në planetin Pandora një metal të çmuar dhe janë të gatshëm të sundojnë dhe të shkatërrojnë kulturën e vendasve Navi, një rracë që të kujton Indianët e Amerikës. Përpara shkatërrimit përfundimtar do të mundohen ti bindin të ikin vetë duke u dërguar Avatarin e një veterani lufte.

Alegori politike dhe historike, prekëse, dramë erotike, ndjekje, aventurë dhe mbi të gjitha mbrekulli teknologjike, «Avatar» zgjeron kufijtë e teknologjisë së kinemasë. Ja del mbanë gjithashtu duke thënë dhe disa gjëra të rëndesishme për historinë Amerikane ose mbase për mënyren sesi Amerika kundërshton të kuptojë dhe kulturën e huaj dhe përfundimisht i shkatërron. Beteja përfundimtare e filmit shfaq, ne bazë të Kameron-it “nënen e të gjitha betejave, që kombinon teknologjinë njerëzore me një shumëllojshmëri të armëve futuristike…” Filmi i ri i Xheims Kameron, Avatar, prodhimi dhe promovimi i te cilit kushtoi 430 milionë dollarë, mblodhi pothuajse 232,2 milione dollare globalisht.

Më shumë: http://www.imdb.com/title/tt0499549

*Linku për download: MegaUpload ( 12 )

[megavideo I014X1JV]

Advertisements
  • Trackback are closed
  • Komente (0)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: