cfar është Router dhe Switch dhe si punojnë ato?

Router është kompjuter të cilin e përbëjn HARDWARE dhe SOFTWARE, kemi routera të ndryshem përshembull: Cisco IOS ose Juniper Networks JUNOS dhe JUNOSE.

Dëtyra e një routeri është DËRGIMIN E INFORMACIONEVE NË DESTINACION

Në router gjenden edhe disa chipa RAM, NVRAM etj… (RAM sherben për ruajtjen e gjërave në at koh kur është

duke punuar routeri ose kur jemi duke konfiguruar diçka, ndërsa nëse dëshirojmë ruajtjen përgjithmon atëher

te dhenat vendosën në NVRAM.

Routerat e fuqishëm përmbajn disa procesor dhe qarqe te integruara për aplikacionet ASIC.

Shembull, Sistemet shasi si Nortel MERS-8600 ose ERS-8600 kan ASIC të shumëfishta në çdo modul dhe lejojne

përdorimin e teknologjive të shumta LAN, MAN, METRO dhe WAN po ashtu edhe perdorime të tjera, mvaret nga shfrytezuesi.

Kemi routera më të thjeshtë që kan çmime të ulta dhe routerat me të fuqishëm që kanë çmime më të larta.

Pra routerat e thjesht përdorën në ato vende ku kostoja është e rëndësishme, por më së shumti edhe në

familje.

Routerat lidhen me dy ose më shumë subnete logjike.

Switchi që gjendet në shtresn e 3 të OSI MODELEVE shpesh perdoret si Router, por switch është një term i

përgjithshëm pa një perkufizim teknik të percaktuar.

Roterat punojnë në dy mënyra.

Panelli i Kontrollit, routeri “mëson” ndërfaqjen e tij të jashtme me të përshtatshme për të rrugëzuar

një paketë të specifike në një destinacion specifik.

Panelli i Rrugëzimit, është përgjegjes për procesin e dërgimit të paketave të marra nga një ndërfaqje

logjike në një ndërfaqje logjike dalëse.

Routerat Pa Kablla (Wireless Routers)

Një Wireless router ka të integruar një AP(ACCESS POINT) me IP dhe një switch ethernet. Routeri i

integruar lidh Access Point-in e integruar dhe switchin ethernet te integruar së bashku, dhe lejon për

pajisjet e tjera të jashtme të lidhen ne kabulla RJ45 p.sh një modem kabllor apo një modem DSL. Një

router pa fije, në mënyrë të leverdishme, lejon që të tre pajisjet (kryesisht Access Point-in dhe

routerin).

Kur Lidhim dy paisje të njejta p.sh switch me switch perdorim konektor RJ45 CROSS ndërsa dy paisje të ndryshme p.sh Switch dhe Router përdorim street.

Advertisements
  • Trackback are closed
  • Komente (0)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: