Numri Pi: Studentët thejnë rekordin e llogaritjës

Numri PiSe për qka nevoitet numri Pi qdonjëri njëherë do ta mësojë.Do të thoë për llogaritje në rreth, por shumica që e mesojnë më në fund i harrojnë 3 numrat pas presjës që ai/ajo me mundi i mësuan.Por më ndryshe janë studentët Shigeru Kondo dhe Alexander Yee:  Këta studentë kane krijuar një rekord të ri në llogaritjën e numrit Pi.

Llogaritja mundësisht e saktë e numrit Pi që mendohët se është  e pafundme është një detyrë e pelqyer për demonstrimin e funksionalitetit të SuperKompjuterëve.Shpeshëherë Institutët Teknike i shkruajnë vet programët e tyre për kompjuterët e tyre me vlere miliona-dollarësh që kanë funksion vetëm e vetëm llogaritjën e këtij numri.Studentët Kondo dhe Yee i kan shtyre nën hije rekordët që ishin deri më tani: Ata kanë llogaritur numrin të 5miliard pas presjës në një kompjuter të zakonshëm.

Kompjuterin që krijuan dhe i cili e përfundoj me sukses këtë punë ishtë i përbërë nga dy Procesor Intel Xeon, të cilët përbëheshin nga gjashtë bërthama me nga 3.3 GHz.Ky u përfaqësuar nga RAM memorja me 96 GB dhe rreth 32 Terabyte HDD për të dhëna që janë ruajtur.Me shpenzimet prej 10.000 € për një kompjuter të tillë ky edhe mund të quhët shumë i lirë.Megjithate i dirigjuar nga një program i shkruar nga këta dy student „y-cruncher“ bëri që Mainboard i saj të digjët pas disa dite.

Kondo dhe Yee e ndërruan pllakën dhe e zevendësuan me një tjetër, dhe duke fiiluar nga pika e fundit e regjistrimit . I tërë procesi i llogaritjës zgjati 90 ditë kur u arrit numri i 5-miliard pas presjës.Kështu që këta dy student thyen rekordin që ka qenë deri më tani me 2.699.999.990.000 numra pas presjës.

Advertisements
  • Trackback are closed
  • Komente (0)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: