Osi Layers

OSI(Open Systems Interconnection reference model) layer u krijua si nje sistem i standart
ne 1970 nga IBM. Para se te krijohesh ky sistem kompanite e ndryshme kishin programet e tyre
secili dhe gjithashtu protokolle te vecante kjo krijonte mos kompatibilitet dhe probleme ne
punen e paisje te ndryshme me njeri-tjetrin. Ndersa OSI layerat ben te mundur pikerisht standartizimin.
Ne Network jan 7 layera dhe nuk eshte me e nevojshme nje layer i 8
Osi Layerat Jane

Application Layer
Presentation Layer
Session Layer
Tranport Layer
Network Layer
Data-Link Layer
Physical Layer

Duhet ditur qe te gjitha keto Layera apo shtresa punojne te nderthurura me njeri-tjetrin.
Fillojme me Application layer e cila eshte dhe shtresa me e larte e cila ka te beje pikersiht
me Web aplikacionet e ndryshme, me broweserat pra me pak fjale me pjesen grafike dhe paraqitjen
ne perdorues. Tek kjo shtrese hyjne te dhenat, databaset, printimi, dhe web aplikacionet e ndryshme.
Ne shtresen e dyte qe eshte Presentation Layer kemi te bejme me konvertimin e formateve te
ndryshme dhe paraqitjen e tyre.Kemi te bejme me formatet e ndryshme sic jane:
PICT, JPEG, GIF, TIFF, MIDI, MPEG, Quick Time, RTF. Gjithashtu ketu behet encriptimi i certifikatave
dhe dekriptimi i tyre.
Session Layer perfshin nje shtrese tjeter e cila merret me dialogimet e ndryshme.
Ketu behet te mundura keto lidhje me ane te sistemeve simplex, half-duplex dhe full duplex.
Kjo shtrese permban keto interface:
Xwindow, NFS, SQL, RPC, ASP (AppleTalk Session protocol) dhe DNA SPC.
Transport Layer eshte gjithashtu nje shtrese mjaft me rendesi pasi ketu hyjne shume procese
te ndryshme qe fillojne nga sinkronizimi i lidhjes, krijimin three-way-handshake, flow controllit,
e deri tek Windowing.
Nese marrim three-way-handshake ka te beje me dergimin e kerkesave per te krijuar lidhjen me ane
te Syn dhe pritjen e pergjigjes ack, pasi vjen kjo formohet lidhja dhe me pas behet dergimi i te dhenave.
Nese kalojme tek Windowing eshte koha qe lihet per te derguar te dhena pa marre pergjigje pra ack, nese hosti ekziston apo jo.
Tani kalojme tek Network Layer ku bejne pjese edhe Routerat ketu kemi keto interface:
Data packets te cilat bejne dergimin e paketave nepermjet protokolleve te ndryshme si Ip, IPX ne network.
Route Update packets qe eshte nje sistem i cili ben te mundur nepermjet te protokolleve, qe perdorin routerat per te njohur rrjetin dhe per te krijuar tabela per kete arsye.
Ketu behet edhe perkthimi i protokolleve te ndryshme ne nje gjuhe per tu njohur nga rrjeti.
Data-link layer eshte nje shtrese ne te cilen bejne pjese switchat dhe bridges. Ketu behet adresimi
dhe njohja e networkut te brendshem me adresa te ndryshme. Network layer e njeh networkun me nje adrese te vetme ndersa switchat e ndryshem bejne adresimin dhe ja japin shtreses se mesiperme.
Data-link ka dy interfave LLC 802.2 dhe MAC 802.3 ne LLC behet rregullimi dhe percaktimi i ciles pakete eshte rradha per te kaluar dhe se ku duhet te shkoj nje pakete caktuar per te mos krijuar perplasje ne rrjet ndersa MAC eshte adresimi qe i behet nje kopjuteri nga karta rrjetit me nje adrese qe eshte vene nga shitesi.Kjo e fundit ben ndarjen e bandwithit.
Physical Layer ben kalimin e biteve te ndryshme nga sistemi binar duke i interpretuar me vlera tensioni.
Ne kete shtrese hyjne HUB-et qe jane thjeshte paisje fizike. Keto nuk duan tja dine se si ose ku shkojne
te dhenat vetem jane disa perseritesa ose amplifikues te sinjalit. Për rrjeta.org AbSSoLuT

Advertisements
  • Trackback are closed
  • Komente (0)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: