Si të instalojmë kartelën grafike

Përshëndetje. Këtu keni një mësim të shkurtër se si të instaloni kartelën grafike në kompjuter.


Disa nga hapat që duhet të bëni para se të filloni punën janë:


1. Blerja e kartelës grafike e cila përshtatet me kompjuterin.

2. Largimi i kartelës grafike të vjetër dhe ç’instalimi i driver-ave të asaj kartele grafike.

3. Sigurohuni që të keni një CD nga e cila mund ti instaloni driver-at për kartelën e re, në të kundërtën duhet ti kërkoni në internet.


Pra le të fillojmë punën:


Bëni gati kartelën e re për ta instaluar:Largoni kartelën e vjetër nga kompjuteri:

Vendosni kartelën e re me kundes në vendin e saj:

Sigurohuni se e keni vendosur drejtë, pastaj shtypeni te poshtë në mënyrë vertikale:

Pas këtij hapni ju duhet të instaloni driver-at nga CD apo nga faqja online e firmës të kartelës së re grafike.

Advertisements
  • Trackback are closed
  • Komente (0)

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Advertisements
Këtë e pëlqejnë %d blogues: